Sekt ze dna Vranovské přehrady

Ochutnejte sekt zrající na dně Vranovské přehrady a přispějte na dobrou věc! 
Vybírejte z široké nabídky Sektů Vranov včetně těch se vstupenkou na slavnostní akci Výlov sektu.
Výlov Sektu Vranov 2018 s degustací vína a hudebním doprovodem

Historie

Prvotní myšlenka uložit láhve sektu na dno přehrady se zrodila s cílem potěšit milovníky dobrého vína novým, unikátním produktem.

Sekt našel od začátku řadu příznivců a tak jsme mohli projekt rozšířit o partnerství s Centrem Paraple, které pomáhá lidem odkázaným na invalidní vozík po úrazech páteře, a finančně tak podpořit dobrou věc. 

Prvních 900 lahví sektu k celoročnímu zrání jsme uložili na dno Vranovské přehrady v rámci oslavy 900. výročí založení nedalekého města Vranova nad Dyjí v roce 2000. Od té doby ukládáme sekty pravidelně a s každým rokem vždy o jednu láhev navíc.

Technologie

Na začátku jsme jako vinaři vstoupili na neznámou půdu a řešili řadu technických otázek. Věděli jsme, že sekt múže mít na dně přehrady v hloubce 40m při teplotě 5° a tlaku 5 atmosfér skvělé podmínky pro zrání.  

Zbývalo zajistit bezchybné uzavření lahví, jejich bezpečné uložení a nedotknutelnost. Výroba kvalitního sektu klasickým kvašením v láhvi pro nás nebylo nic neznámého, jeho odrůdové složení však prošlo léty vývojem. Dnes vyrábíme sekt ze zkušeností prověřené odrůdy Sauvignon. Podle odborníků získává toto víno pro uložení v prostředí stabilního tlaku a teploty výjimečnou a nezaměnitelnou chuť.

Jak je to s výlovem a Výlovem Sektu Vranov

Výroba Sektu Vranov nekončí „výlovem“ ze dna Vranovské přehrady a technologicky proto musí o měsíc předcházet slavnostní události „Výlov sektu“, na které ročníkový sekt předáváme jeho prvním majitelům. Po výlovu je zapotřebí sekt finalizovat, uzavřít, osušit a zabalit k expedici. Vyzdvihnutí sektů ze dna přehrady je vždy veřejné, diváci mohou práci potápěčů pozorovat zblízka. Termín výlovu závisí na shodě mnoha podmínek, jako je stav vody, počasí, a další. Chcete-li být u toho, sledujte náš facebook a novinky tohoto webu, kde dostanete aktuální informaci. 
Slavnostní událost „Výlov sektu“ pořádáme každoročně v první polovině srpna na zajímavých, často romantických místech v blízkosti Vranovské přehrady. Akce je vždy veřejná, s rozšířenou programovou částí pro majitele sektu se vstupenkou, které podle pravidel nákupu Sektu Vranov touto formou odměňujeme za výši příspěvku pro Centrum Paraple.

Centrum Paraple

Cenové kategorie sektu Vranov se neliší cenou samotného vína, jen výší Vašeho příspěvku na dobrou věc. Z každé prodané láhve si ponecháme 300 Kč na pokrytí výrobních nákladů, zbývající částka je Vašim příspěvkem na konto Centra Paraple. U vybraných sektů Vranov nabízíme (v limitovaném období) vstupenku na slavnostní výlov sektu, jako poděkování za výši příspěvku pro našeho partnera. Sledujte naši nabídku

Patroni, strážci sektu

Řada sektů Vranov vzniká pod přísným dohledem mýtických patronů a strážců, kterě jsme přizvali k ochraně našeho jedinečného vinařského projektu zrání sektů pod vodou a k zajištění nedotknutelnosti lahví uložených na dně Vranovské přehrady. Jejich popis najdete u jednotlivych sektů.